АMD го претстави ефикасниот и моќен APU Carrizo

AMD долго време е единствената алтернатива на Intel процесорите, и, за жал, наместо со квалитет процесорите од AMD најчесто се конкурентни само со цената. Но, со новиот APU Carrizo, AMD можеби е на правиот пат. Процесорот е наменет да биде конкуренција на процесорите за лаптоп, и според првите бенчмак тестови станува збор за процесор со подобри перофоманси ос Core i7 5500u.

APU е скратеница за Accelerated Processing Unit што значи дека е комбинација од класични јадра (CPU), комбинирани со осум графички процесори (GPU). Ова овозможува процесорот да доаѓа со своевиден интегриран графички процесор кој според тестовите има и повеќе од солидни перфоманси. Подобрување доаѓа и во потрошувачката на енергија, па Carrizo речиси двојно ќе го продолжи периодот помеѓу полнењето на батеријата.

Carrizo е наменет за средна класа на лаптопи со цена од 400 до 800 долари, а доколку резултатите кои ги презентира AMD за прв пат по подолг период купувачите можеби ќе го изберат процесорот заради перформансите, а не поради цената, констатира Gizmodo.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Melon, part of Kin+Carta

Data Engineer

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk