100 милиони долари за рекламирање на Snap

Студиото Time Warner се договори со Snap. Договорот за рекламирање и за оригинална содржина, што го потишаа двете компании е проценет на околу 100 милиони долари, јави Wall Street Journal.

Договорот го обврзува Time Warner да креира 10 оригинални шоу програми за Snapchat годишно. Компаниајата се обврзува да купи и рекламен простор за HBO, Turner и Warner Bros на друштвената мрежа. Засега договорот е во период од 2 години.

„Ова партнерство е уште еден возбудлив чекор за нас. Продолжуваме со разгранувањето во нови жанрови, драма, комедија, дневни шоу програми, документарни серии и повеќе“, вели Ник Бел од Snap.

Станува збор за навистина куси серии и програми со траење помеѓу 3 и 5 минути. Snap има договори со повеќе компании од забавната индустрија и спортот. Time Warner ќе им се приклучи на ABC, NBC, ESPN, NFL и повеќе други креатори на содржина.

Засега е нејасна содржината која Time Warner ќе ја понуди на Snap. Останатите шоуа и музички емисии овозможуваат кус преглед зад сцената или дополнување на оригиналната програма. Спортските канали и лиги овозможуваат споделување на најдобри моменти од натпреварите. Слично, на концертите на музичките ѕвезди, корисницните на друштвената мрежа ќе можат да ѕирнат зад и на сцената.

Snapchat е една од највозбудливите друштвени мрежи во моментов. Најголема предност на друштвената мрежа е што успеа да ги привлече новите генерации. Тинејџерите полека го го губат интересот за Facebook, а токму оваа публика е најбројна на Snap. Сепак, иако постојано пронаоѓа нови начини за монетаризација компанијата сè уште работи со загуби. Компанијата во трите месеци пред мај загуби 188 милиони долари.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

види ги сите огласи на kariera.it.mk