Zerodium нуди 500.000 долари за „zero-day“ пропуст

Компанијата која тргува со безбедносни пропусти Zerodium од Вашингтон понуди награда од 500.000 долари за секој „zero-day“ пропуст.

Наградата се однесува на пропусти во неколку апликации: Signal, WhatsApp, iMessage, Viber, WeChat и Telegram. Поголемата безбедност и заштита на разговорите на корисниците, го направи хакирањето на поединците потешко, па и цената на пропустите отиде нагоре. Слична цена имаат и пропустите во имејл апликациите, пишува Ars Technica.

Zerodium е контроверзна компанија од самото основање често е обвинувана дека не бира на кого му ги продава пропустите. Поради компанијата страдаат дисиденти, новинари, адвокати и повеќе „државни непријатели“ во држави со недостаток на демократија.

Компаниајта промени повеќе цени за различни оперативни ситеми и апликации. Jailbrake на iOS останува со највисока награда 1.5 милиони долари. Еве дел од останатите пропусти кои ги бара компанијата:

 • Windows 10 без интеракција од корисник: 300,000 долари
 • Apache Web Server: 150,000 долари
 • Microsoft Outlook: 100,000 долари
 • Mozilla Thunderbird: 80,000 долари
 • VMware: 80,000 долари
 • USB извршување на код: 30,000 долари

Зголемена е и цената за некои од безбедносните пропусти:

 • Chrome, на 150,000 од 80,000 долари
 • PHP на 100,000 долари од 50,000
 • OpenSSL крипто библиотека за имплементација на TLS, на 100,000 од 50,000 долари
 • Microsoft Exchange Server, на100,000 од 40,000
 • The TOR version of Firefox за Linux, на 100,000 од 30,000 долари
 • The TOR version of Firefox за Windows, на 80,000 од 30,000

Zerodium купува и куп други пропусти.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments