Започнува првиот Bootcamp за развој на ИТ вештини за жени во Македонија

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, ИТ.МК

Адева го организира првиот Bootcamp за развивање на ИТ вештини за жени во Македонија, со цел развивање на дискусија и промоција на ИТ секторот пред жени кои што се заинтересирани за пристап во индустријата.

Со овој проект, се адресира мотивацијата на жените да влезат, но и да останат подолго во ИТ индустријата, преку креирање на ентузијастична околина, градење на капацитети и пристап до квалитетни ресурси.

Иницијативата е организирана од тим на искусни ИТ професионалци од Македонија, а истата е потпомогната во форма на консултантство од вработени во топ ИТ компании во светот како Google, StackOverflow, SAP, Udacity, UNICEF и NASA Datanauts.

Проектот ќе биде организиран во два дела, првенствено преку кампања за покревање на дискусија и јавна свест за статусот на жените во ИТ секторот, а потоа ќе настапи и самата 3 месечна програма преку која бесплатно ќе се обучуваат селектираните студенти.

Извор:adevait.com

Причината за реализација на овој проект е намалената свест и малиот број на информации за состојбата на родовиот јаз во ИТ компаниите. На глобално ниво, присуството на жените во индустријата опаѓа значително секоја година, со 11% стапка на намалување од 1991 година па се до 2018 година, со тоа што учеството моментално изнесува само 25% од целосната бројка за вработени во секторот.

Ве повикуваме заедно да покренеме јавна свест и да разговараме на темата со нашите колеги, претпоставени, соработници и пријатели.

За повеќе информации како можете да ја поддржите кампањата, посетете ја официјалната страна на Bootcamp-от или следете ги новостите на социјалните профили- FacebookTwitter or Instagram.

Детали за самата програма, инструкторите, процесот за аплицирање и селекција ќе бидат објавени во наредниот период.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
8 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] како серијал на интервјуа на IT.mk во соработка со Adeva и Female Bootcamp. Female Bootcamp е првиот bootcamp за развивање на ИТ вештини за […]

trackback

[…] е серијал на интервјуа на IT.mk во соработка со Adeva и Female Bootcamp. Female Bootcamp е првиот bootcamp за развивање на ИТ вештини за […]

trackback

[…] е серијал на интервјуа на IT.mk во соработка со Adeva и Female Bootcamp. Female Bootcamp е првиот bootcamp за развивање на ИТ вештини за […]

trackback

[…] е серијал на интервјуа на IT.mk во соработка со Adeva и Female Bootcamp. Female Bootcamp е првиот bootcamp за развивање на ИТ вештини за […]

trackback

[…] е серијал на интервјуа на IT.mk во соработка со Adeva и Female Bootcamp. Female Bootcamp е првиот bootcamp за развивање на ИТ вештини за […]

trackback

[…] е серијал на интервјуа на IT.mk во соработка со Adeva и Female Bootcamp. Female Bootcamp е првиот bootcamp за развивање на ИТ вештини за […]

trackback

[…] е серијал на интервјуа на IT.mk во соработка со Adeva и Female Bootcamp. Female Bootcamp е првиот bootcamp за развивање на ИТ вештини за […]

trackback

[…] е серијал на интервјуа на IT.mk во соработка со Adeva и Female Bootcamp. Female Bootcamp е првиот bootcamp за развивање на ИТ вештини за […]