Започна регистрирањето на .xxx домените

во Веб

ICM Registry, кој ги дистрибурира .xxx домените на третите страни како GoDaddy, им дава на брендовите и регистрираните трговски марки предност од 50 дена за да си регистрираат .xxx домен, со цел да се избегне „сајбер киднапирање“ на домените.

Покрај домените од порнографската индустријата кои се во групата А, брендовите и марките кои не се поврзани со секс индустријата, или група Б домени, ќе можат да си ги заштитат истите да бидат регистрирани од други корисници, односно да се осигураат дека брендот нема да биде ставен во порно контекст.

По 50 дневниот период ќе следи период од 17 дена наменет ексклузивно за брендовите од порнографската индустрија да си регистрираат домени.

Toп-левел доменот .xxx беше одобрен во март оваа година со цел да овозможи побезбедно сурфање низ порнографските сајтови, односно да се контролира процесот на регистрација на домените.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

АЛОЗИС КОМУНИКЕЈШНС Д.О.О.Рим, Р.Италија - Подружница Скопје Р.Македонија

Front End Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Frontend Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk