Windows 10 e успех, и Microsoft има бројки кои го докажуваат тоа

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

По повеќе лоши години за Microsoft во кои се обидуваше да го промени Windows за десктоп, ниту знаеше што прави со Windows за мобилните телефони, конечно компанијата направи вистински потег и го објави Windows 10. Креирајќи еден оперативен систем за сите уреди не беше најдобриот потег од Microsoft. Полн погодок беше што понуди бесплатна надградба која помогна за брзо прифаќање на Windows 10.

Windows 10 официјално беше пуштен на почетокот на септември, и веќе има 200 милиони уреди кои го користат. Бројот на надградби сега е 400 отсто поголем од префрлањето на Windows 8 и 140 отсто поголем од Windows 7, вели Microsoft. Интересно е што најголемиот дел на нови Windows 10 уреди се активирани од крајот на ноември по божиќните празници. Кога бројките се во прашање најверојатно најважно е дека досега на Windows 10:

  • корисниците потрошиле 11 милијарди часови или 365 милиони часови секој ден;
  • Најмногу забава без сомневање имаат гејмерите кои поминале четири милијарди часови играјќи на новиот оперативен систем.
  • Што се однесува до новите сервиси, Microsoft објави дека на новиот прелистувач Edge корисниците потрошиле 44,5 милијарди минути само последниов месец;
  • на гласовниот асистент Cortana и поставиле 2,5 милијарди прашања од стартувањето;
  • има 30% повеќе пребарување преку Bing;
  • и над 82 милијарди фотографии се прегледани преку апликацијата за фотографии на Windows 10;
  • Дури 60 отсто од корисниците кои купиле нешто од Windows Store се нови корисници кои претходно не ја користеле продавницата за апликации…

Можеби оперативниот систем е во центарот на Microsoft, но по доаѓањето на Сатја Надела компанијата има нова насока. Напорите за заработка од својот софтвер се далеку посериозни, излегувајќи од затворениот систем на Microsoft. Најдобар пример за ова е што мобилните Office, OneNote и Skype ги освојуваат App Store и Google Play. Ваквиот пристап ѝ овозможи на компанијата да се подготви за период од транзиција од десктопи и лаптоп компјутери на таблет и паметни телефони, вели Business Insider.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Dejan
Dejan
8 years ago

Ni zbor za brojot na PRODADENI, a ne NADGRADENI kopii na Windows 10, a uste pomalku pa za brojot na korisnici na Windows 10 izdanieto za mobilni telefoni.

Besplatnata migracija od Windows 7/8/8.1 kon Windows 10 zavrsuva na krajot od juli 2016 i tek duri od 1 avgust 2016 zapocnuva vistinskoto merenje na vistinskiot broj na korisnici na Windows 10 – koj se razbira, e tapa operativen sistem od gledna tocka na privatnosta, a i od drugi aspekti.

Microsoft se mislat deka se za personalnite kompjuteri isto sto e i Apple za mobilnite telefoni, e pa na debelo se zaebale.

Nema besplaten obrok i nema preku leb pogaca, a Windows 10 e cist neuspeh od operativen sistem, samo ke treba da cekame da dojde avgust 2016 za da vidime kolku navistina lugeto se zainteresirani za Windows 10.

види ги сите огласи на kariera.it.mk