Wikileaks објави куп доверливи документи за војната во Авганистан

во Веб, Свет

„Извештаите ги опишуваат поголемиот дел на смртоносните војни акции на американската војска. Тие содржат голем број имиња кои се убиени, ранети или уапсени за време на секоја акција, заедно со прецизно географска локација на секој настан, и војните единици вклучени и кои системи на оружје се употребени.“ вели WikiLeaks кои ги доставија документите на Guardian, New York Times и германскиот Der Spiegel кои стартуваа огромни стории и интерактивни мапи објаснувајќи ги документите.

Wikileaks исто така ги закачи извештаите на својот сајт каде истите можат да се пребаруваат според според вид, категорија, регион, датум и жестокоста на нападите.

Велата куќа веднаш го осуди објавените извештаи велејќи дека со ова се донесуваат во опасност животите на американските и коалиционите војници како и се откриваат војни тајни.

Но, за Џулиан Асанж, основачот на Wikileaks, новинарството мора да биде транспарентно, а со тоа и контроверзно.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
stefan
stefan
12 years ago

"Oni koji ne vjeruju, troše imanja svoja da bi od Allahova puta odvraćali. Oni će ih, sigurno, utrošiti, zatim će zbog toga žaliti i na kraju će pobijeđeni biti. A oni koji ne budu vjerovali – u Džehennem će biti potjerani." (El-Enfal, 36. ajet)