Wikileaks: Власта користи државни институции да влее страв

во ИТ.МК

„Владата користи обвинувања за корупција за ‘злоупотреба на функцијата’ или ‘несоодветно однесување како службеник’ против членови на политичката елита во Македонија. Високо рекламирани апсења, притворувања и истраги за сегашни и поранешни министри, партиски членови и членови на опозицијата ја ставија под притисок политичката елита во Македонија да се задржи од противење и критикување на владата на Груевски“, се вели во документот 09SKOPJE601.

Овој документ наликува на многуте доверливи дипломатски документи, над 400-те илјади кои Wikileaks ги пушта постепено од ноември 2010-та. Тоа што треба да се напомене е дека конкретниот документ – 09SKOPJE601 – е објавен од Balkanleaks.eu, кои велат дека е децентрализирана инфраструктура на Wikileaks, но истиот документ сè уште не се појавил на официјалната страна на Wikileaks, односно последниот документ кој доаѓа од амбасадата во Скопје е од 30-ти мај. Документот е потврден дека е виден и од Euractiv.com, но и тие линкаат до Balkanleaks.eu. Доколку се појави на официјалниот сајт тогаш ќе може се потврди со сигурност дека е од Wikileaks, односно дека се работи за еден од купиштата доверливи документи од американски димпломати.

Во документот од 2009-та најмногу внимание се обрнува на апсењето на Ѓорѓи Тренковски, поранешен менаџер на Фондот за здравство пишувајќи дека бил уапсен поради неговото несогласување со власта.

„Апсењето се случи на улица со медиумите ‘згодно’ во близина – беше јасно дека на одбрани ‘пријателски-кон-владата’ медиуми им беше кажано дека ќе се случи апсењето. Новините го означија Тренкоски како корумпиран и ја продолжија приказната откако тој беше собран од полицијата.“

Добивај известувања
Извести ме за
guest
11 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Ime
Ime
11 years ago

lele be i vo IT svetot pocna so politika,
it.com.mk… ve brisam i jas od bukmark!

Непознает јунак
Непознает јунак
11 years ago

Добро бе ова беше сајт кој не се бави со политика…. а не фаворизиеање одредена парти во даден моемент.(немојте да велите дека не е така – затоа што ве следам одамна и никогаш не сте имале ваква објава, а сега на избори ваков наслов) патем, што има оваа статија со информатичките технологиии сем дека е објавена на интернет????….. ве бришам од букмаркс :(

Viktr Ars
11 years ago

Сите случувања со Wikileaks ги следиме уште многу одамна, така да ова не е нешто чудно да објавиме. Верувам дека хакери, користење на енкрипцијам, користење на интернет како медиум за објавуање на суров материја за кој и самиот татко на Вебот Бернерс Ли зборуваше дека е потребно, пред се заради семантичкиот веб, итн итн… сето тоа е поврзано со Викиликс.

Зошто и дали е намерсно за избори објавено ова од страна на Викиликс не ме интересира, поентата е дека интернет феномен влијае многу и врз .мк општеството.

Непознат јунак
Непознат јунак
11 years ago
Reply to  Viktr Ars

Многу бев прецизен дека сем е објавен документот на викиликс нема никаков допир со информациите што ги презентирате, Доколку имаше објаснување за како се добиени податоците и само диртектен линк до тие страни или пак доколу имаше некаде податок дека власта го користи интеренетот или слични технологии за влевање страв тогаш држи вода, во овој случај е само политички текст напишан во даден момент.

п.с. Ставот и кометнарот ми е од револт бидејки и како за себе сметав дека оваа страна не фаворизира и не се бави со дневно политички настани.

Boris Juraga
11 years ago

" ве бришам од букмаркс "

LIKE .

BBО
BBО
11 years ago

Филип Рикер, пишува ДЕЛА владата користи државни

psy
psy
11 years ago

значи ова може да го има измислени било кој ?

Slobodan Jakoski
11 years ago
Reply to  psy

Па не, WikiLeaks вчера потврди дека е оригинален документ, а на тврдењета на македонската влада одговорија прилично остро преку Twitter – Macedonian government lies to its people over WIkiLeaks. It will fail like all the rest. http://wlcentral.org/node/1841

novica
11 years ago

Дотолку повеќе сензационалност ако го нема на викилкс а тоа е првиот збор во насловот.

Viktr Ars
11 years ago

“желбата за сензационалност” – ха, повеќе е коментарот. :) Се работи за да насловот се фати во 3 реда на почетна… да биде покомпактен, текстот ќе објасни се (иако мission failed, 4 реда е насловот токму поради обид да нема недоразбирања). Всушност документот доаѓа од Wikileaks, не сме сигурни 100% дека е од амбасадата на Сад нели? Всушност се уште не може да се најде на Wikileaks, untill then…

Новица
11 years ago

Ја сфаќам желбата за сензационалност, но Викиликс: наслов – би значело дека викиликс вели тоа што е објавно. Но, не е така. Амбасадата на САД го вели тоа.