Waymo купува илјадници Fiat Chrysler автомобили за да ги направи автономни возила

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Компанијата која излезе од Google, како гранка од која ќе излегуваат автомните возила, Waymo, се подготвува да го освои пазарот. Waymo купува илјадници автомобили од Fiat кои најверојатно ќе ги направи автономни и ќе може да ги понуди на пазарот. Првите возила од Fiat ќе бидат испорачани оваа година.

Компанијата веќе го користи Fiat Pacifica минибусот како замена за популарното „кловновско возило “ (Firefly) кое го пензионира минатата година. Тестовите сега се прават со овие минибуси, а веќе има и тестови на првите услуги. Во Аризона, Waymo има сервиси кои се користи за транспорт на патници. Сервисот засега е во тест фаза, но ако резултатите се задоволувачки ова секако ќе се промени.

Овие возила се сосем доволни за заеднички превоз. Се чини дека Google во Аризона ги тестира токму можностите на автономните возила за ваква услуга.

Waymo засега има барел 600 Fiat Pacifica минибуси, а компанијата тестира и со Lexus RX SUV.

Одделот за автономни возила на Google засега ги тестира возилата во 25 градови во САД. Дел од градовите се Атланта, Сан Франциско, Детроит, Феникс и Киркленд. Најдалеку во овие тестови се оние во Аризона во кои компанијата тестира возила без присуство на возач. Дополнително, компаниајта веќе започнува да нуди превоз на првите патници, пренесува Verge.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk