Volvo ќе пушти стотина автономни автомобили на јавни патишта

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

До крајот на 2017 година Volvo ќе започне со тестови на автономни возила на јавните сообраќајници. Компанијата најави тестови со стотина автомобили кои ќе бидат пуштени во сообраќај во Готенберг, Шведска, но бидејќи ова е прв ваков тест зад воланот на возилата сепак ќе има возачи.

„Влегуваме во непозната територија кога се во прашање автономните автомобили. Ова е возбудлив чекор за јавен пилот со амбиција да им овозможи на луѓето да им овозможи да седат во автономниот автомобил во секојдневен сообраќај“, вели Питер Мертенс од Volvo, за Guardian.

Тестовите сепак нема да бидат потполно без ограничувања, така на патиштата нема да има велосипедисти, пешаци и сите возила ќе возат во иста насока. За возачите има едноставни правила: мора да бидат трезни и да можат да ја преземат контролата врз возилото доколку биде потребно.

Досега Volvo тестираше можности за едно водечко возило, при што останатите учесници можат да се приклучат на колоната со што автомобилот ќе започне да го следи лидерот, најчесто професионален возач. Друга опција која ја предлага Volvo се магнетни патишта кои во прво време би биле замена за автономните возила. Очигледно во Volvo нема недостаток од идеи, а со автоматизацијата компанијата ќе со обиде до 2020 година, до кога ќе треба да се осигураат дека патникот нена да биде сериозно повреден или да загине во нивните автомобили.

[youtube]v9D2N4Gp3wY[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments