Видео: Робот се препозна самиот себе во огледало

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет, Хардвер

Qbo, робот со стереоскопска визија кој во себе има софтвер за препознавање на објекти и лица, развиен од компанијата TheCorpora, се препозна самиот себе во огледало.

QBO, чиј код е слободен, е мал робот со вештачка интелигенција создаден за домашни потреби. Целта на креаторите е да создадат робот кој би служел како милениче. QBO располага со стереоскопска визија (2 веб-камери кои препознаваат лица, длабочина на слика, објекти, бои, мапи и сл.), систем за говор и препознавање на говор (засега само англискиот е поддржан), интернет конекција преку Wi-Fi, ултразвучни сензори преку кои успева да избегне објекти и падови и сл.

Од TheCorpora велат дека идејата за овој мал експеримент дошла откако било споменато дека само човекот, делфините и некои видови на мајмуни можат да се препознаат самите себе во огледало… Повеќе детали за како QBO успева да се препознае во огледало може да пронајдете на нивниот блог.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
асд
асд
12 years ago

Можно е да е трик, пример роботот да ја брати диодата што му светка (како нос) и ако се поклопи сликата и тајмерот на диодата тогаш тоа сум јас. Добро ќе беше да му покажат и негова слика.