Веб дизајн бои (листа)

во Совети

„Тешко е да избереш одредена боја за одредена веб страна. Нормално дека постојат многу веб страни кои и тоа како би ви олеснале кога е во прашање одбирањето на боја. Па собирајќи и барајќи многу такви страни, решив да направам една мала листа од страни кои според мене треба да се знаат доколку мислите попрофесионлано да се занимавате со оваа област.“

Пред да почнам со било што, најубаво е да прочитате што е тоа боја, color theory, list of colors, html colornames и color blindness, и ако ги разгледавте овие линкови може да почнeме со листата.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
GoodBytes
GoodBytes
11 years ago

Добра компилација. На оваа тема и јас имав пост пред некоја година, можеби некој ќе сака да прочита:
http://mislam.blogspot.com/2007/03/blog-post_27.h

Viktr Ars
11 years ago
Reply to  GoodBytes

Супер GoodBytes, претпоставувам не си член на форумот, па ќе го споделам линкот наместо тебе и таму.

види ги сите огласи на kariera.it.mk