Вашето глувче може да се претвори во црно-бела камера; погледнете како

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети, Хардвер

Оптичкиот сензор кој се користи во компјутерските глувчиња може да се репрограмира и да се користи како црно-бела камера со резолуција 15х15. Хакерот Франси Капел ја откри техниката во видео во кое го претвори неговиот Logitech RX глушец во камера со помош на Arduino. Начинот на кое може ова да го направите можете да го видите на сајтот, а презентацијата може да ја видите на видеото.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
6 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
????
????
9 years ago

A arduino или Raspberry pi има кај нас некаде?

Филип
Филип
9 years ago

Браво, секоја чест.. интересно :)

александар
александар
9 years ago

Тоа ти е кога неупатени коментираат и не праат разлики меѓу кракери, хакери, malware хакери итн.

Смешко
Смешко
9 years ago

Хакерот? Не озбилно, ХАКЕРОТ?

Виктор Дано
9 years ago
Reply to  Смешко

Што е чудно?

DieLmmr
DieLmmr
9 years ago
Reply to  Смешко

Хакерот, да, озбилно, хакерот: https://wiki.spodeli.org/%D0%A5%D0%B0%D0%BA%D0%B5

види ги сите огласи на kariera.it.mk