Вака треба да изгледаат вистинските паметни часовници

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Паметните часовници можеби се преносни компјутери на иднината, но барем засега или премногу наликуваат на пластични играчки или се помалку функционални. Ова го натера Габор Балог од Унгарија да креира сопствен концепт на паметен часовник, кој не само што ќе биде функционален, туку ќе биде и со допадлив дизајн. Според замислата часовникот ќе се поврзува со паметен телефон и ќе испраќа предупредувања и известувања. Основниот дизајн на часовникот е на Triwa, a дизајнот на апликациите и сите додатоци кои доаѓаат од интеграцијата со телефонот се на г. Балог.

Покрај имињата на пријателите кои ве повикуваат, часовникот прикажува и икони од апликациите, мапи или информација за песната која корисникот ја слуша на паметниот телефон. Освен ова г. Балог има неколку идејни решенија за изглед на презентациите за временската прогноза, апликации за мониторинг на работата на срцето, мапа, планер и други фитнес апликации.

„Ми се допаѓаат производи со дискретна технологија, кои кога ги употребувам ќе ми го олеснуваат животот, а не само да ми ги променат деновите“, изјави г. Балог во интервју за Verge.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Небитнио
Небитнио
8 years ago

Само малку касните… три дена. Ашколсун.

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support

види ги сите огласи на kariera.it.mk