Учете Python со Костадин Ристовски

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

Костадин Ристовски барем по формалното образование веројатно не е некој од кој би очекувале дека ќе креира видео туторијали за програмски јазик. Сепак тој е потврда дека во денешно време на сите ни е потребно програмирање без разлика во која индустрија работиме.  Видеата се за веројатно најпопуларниот програмски јазик во моментов и можеби дискутабилно, но Python е најдобриот јазик за почетници.

Python почнав да учам како хоби, бидејќи е релативно лесен јазик за разбирање, што е одлично за почетници, но е доста моќен па затоа истиот се применува во голем број различни сфери. Иако работам во областа на финансии/сметководство, овој програмски јазик ми овозможи да автоматизирам дел од задачите кои ги имав на работните места.

Идејата е првиот курс да биде за почетници, но во идина г. Ристовски најавува отворање на  неколку различни теми наменети за понапредни корисници „Python libraries“, и тоа:

  • Matplotlib (наменета за визуализација);
  • Numpy/pandas (наменета за обработка на податоци);
  • Tweepy (поврзување на Twitter API со Python);
  • Kivy (наменета за креирање апликации);
  • Pygame (наменета за креирање на игри);
  • Scrapy/BeautifulSoup (наменета за т.н. webscraping)

Во првото видео може да се запознаеме со основните податоци за јазикот и инсталација на основните потреби за програмирање во Python. Секако првиот туторијал не може да помине без традиционалниот „Hello World“ код.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk