Учете Python со Костадин Ристовски: Како да се најдат сите линкови на вебсајт

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

Доколку сакате да ги најдете линковите на еден вебсајт, истото може да го направите со Python релативно брзо со 10-тина линии код.

Ова може да се искористи за анализа на вебсајт, односно каде водат овие линкови, но и да се направи анализа на самата содржина.

Видеото трае само 5 минути и во истото се користи request library за да се добие содржината на веб сајтот, а за идентификација на линковите, се користи BeautifulSoup.


Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски, тој е автор и на туторијалите

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk