Со Twitter бот до поголема свесност за загадувањето

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Вести

Благодарение на поставените мерачи за загадување и апликацијата МојВоздух, податоците за загадувањето се јавно достапни. Но, што ако одговорните ги игнорираат? Ученикот Матеј Плавевски има решение за ова. Неговиот twitter-бот ќе ги извести надлежните дека загадувањето е над нормалата дури и ако тие ги игнорираат претходните сервиси.

Ботот е едноставна python-скрипта која на секои 2 часа се поврзува на API на МојВоздух и проверува дали загадувањето е во границите. Ако загадувањето е повисоко од дозволеното ботот испраќа порака до надлежните преку Twitter API и tweepy. Пораката се испраќа до градоначалникот на засегната општина со јасна порака дека загадувањето е над нормалата.

„Најголем дел од луѓето не мислат што дишат, освен кога на вести ќе слушнеме за висината на загадувањето. Аеро-загадувањето е еден од најголемите предизвици во Скопје во зимскиот период. Од децата до возрасните, сите се зафатени“, вели Матеј во блог на Medium.

Засега ботот е во експериментална фаза, а Матеј скојдневно го дотерува и поправа. Twitter заедницата веќе го забележи ботот и започнаа пофалбите. Досега ботот има над 970 твитови и 60 следбеници.

Ова не е прв проект на Матеј Плавевски за намалување на загадувањето. Претходно Матеј претстави решение со кое дрон како мобилна платформа ги лоцира и пријавува изворите на загадување. Ова се прави со тоа што дронот се третира како мобилен сензор со кој се мери загадувањето во повеќе точки, а потоа од истите може да се изведе заклучок од каде доаѓа најголемото загадување на локациите. Решението е флексибилно и практично, а повеќе за него може да прочитате тука.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments