Турскиот премиер се појави како џиновски холограм пред граѓаните

во Свет

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се појави пред граѓаните на Измир како три-метарски холограм. Премиерот, кој се наоѓа под истрага за корупција, не успеа да стигне на време за закажаниот настан, па ја пренесе пораката стоејќи пред камера и зелено платно, што беше подоцна проектирано како холограм во плава боја пред граѓаните. Иако холограмите не се нешто ново, музичката индустрија го оживеа Тупак пред една година, сепак е чудно што политичарите ја користат оваа технологијата. Кога се работи за избори, или во овој случај за локални избори во Турција, пожелно е премиерот да се појави лично пред граѓаните за да покаже добра воља и да даде поддршка за локалните кандидати. Можно е холограмот да ги импресионира граѓани, но можно е да покаже дека по ланските протести и обинувањата за корупција, премиерот се претворил во обичен дух.

Г. Ердоган не е првиот политичар кој користи холограми. Пред него, во 2012-та година, индискиот политичар Наренда Moди проектираше 26 холограми во различни места за да покаже дека Индија е напредна земја кога е во прашање технологијата.

[youtube]M8GwEnrT4Ao[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
TwiNNeR
8 years ago

lol