Apple ќе продолжи да произведува три различни телефони од иста генерација и оваа година. Компанијата лани за првпат ги претстави iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR. Слично и претходната година компанија претстави iPhone 8 и iPhone 8 Max, но тогаш за прв пат беше презентиран iPhone X. За неколку месеци очекуваме да бидат претставени новите iPhone 11 уреди, и повторно може да очекуваме 3 уреди велат извори  на 9 to 5 Mac.

Најавените телефони ќе доаѓаат со истиот 2хRetina Liquid дисплеј како и телефоните од сегашната генерација, но веќе е најавена надградбата на A13 на процесорот. Дополнително, надградба е најавена и за „taptic“ енџинот на телефонот. Ова ќе биде веројатно интересно откритие со оглед на тоа дека Apple најави промени во работата на 3Д-тач технологијата. Дел од функционалностите ќе бидат заменети со iOS 13, но ова секако ќе биде откриено на претставувањето.

Најавени се 3 камери во задниот дел на телефонот. Новата камера која се приклучува на камерите кои беа присутни и досега е широко-аголна, а камерите ќе бидат групирани во квадрат поставен на задниот дел на телефонот. Надградена е и предната камера и ќе може да снима со 120 fps.

За жал иако iPad доби USB-C приклучок, iPhone и следната верзија на iPhone доаѓа со „lightning“-порта.

За среќа љубителите на iPhone, нема да мора да чекаат долго. Компанијата вообичаено своите презентации септември, а такви се најавите и за оваа година.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments