Tesla во јули започнува со испораката на Model 3

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Првите 30 Model 3 возила на Tesla ќе бидат испорачани во јули. Компанијата јави дека на 28 јули ќе тргнат првите возила кон своите нови сопственици. Производството ќе расте, и во декември ќе бидат испорачувани по 20.000 возила дневно, пренесе Engadget.

Брзината на производство на возилата никогаш не била предност на Tesla. Сега компанијата се надева дека секој месец до декември значително ќе го зголемува производството, до 20.000 возила. Целта е во 2018 година оваа бројка да се дуплира и компанијата да започне со производство на 10.000 возила неделно.

Model 3 е возилото со кое компанијата ќе се обиде да го освои пазарот. За разлика од сите претходни модели, овој чини околу 35.000 долари. Цената зависи од додатоците, а во просек првите 400.000 возила се продадени за 42.000 долари. За прв пат возилото можат го купат поголем број на корисници, за кои досега превисоката цена беше пречка.

Tesla ќе ги награди верните корисници. Првите произведени Model 3 возила ќе одат кај сопствениците на Model S и Model X. Потоа компанијата ќе започне и со испорака до сите, во зависност од тоа кој кога ги нарачал возилата.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Specialist

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

Matrix Global

QA Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk