Градот Њујорк со одлична идеја: Телефонските говорници да бидат бесплатни WiFi хотспотови

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио сака од постоечките 9.903 телефонски говорници во Њујорк да направи хотспоти за бесплатен WiFi интернет. Иако ова не е прв пат да се појави оваа идеја, планот на г. де Бласио е подолгорочен, известува Slate.

„Со користење на историскиот белег на улиците на Њујорк можеме значително да го подобриме јавниот пристап до ширакопојасен интернет, ова ќе биде покана за нови инвативни дигитални услуги и пораст на приходите на градот, сето ова доаѓа сосем бесплатно за граѓаните“.

Интересно е што сите средства потребни за надградбата и оперативни трошоци на новите 10.000 WiFi хотспоти ќе доаѓаат од рекламите кои се поставени на телефонските говорници. Доклку планот се оствори Њујорк ќе биде еден од градовите со најголема Wi-Fi мрежа во САД.

[youtube]dyBbKP-dOv8[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] кои ќе нудат супербрз интернет. Најавата за проектот е од 2014 година, но по речиси две години конечно започнува […]