Symbian доби инвестиција од ЕУ за да конкурира на Аndroid и iOS

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ, Мобилни

Проблемот со Symbian не е достапноста. Таа е најдостапната платформа на мобилниот пазар, но според бројот на апликации и кредибилитет кај развивачите на апликации за паметните телефони, Symbian е далеку зад Android и iOS. Дури и досегашните партнери Samsung и Sony Ericsson се префрлија на Android. Всушност, според некои Symbian пропаѓа.

Но, можеби оваа инвестиција ќе го оживее проектот. Конзорциумот ќе се фокусира на „радикално подобрување“ на новите Symbian уреди во обид да развие нови основни можности за платформата, нудејќи подобро искористување на батеријата, подобра оптимизација…

„Друг добар пример се однесува на концептот „cloud-computing“. Иако ова веќе има огромно влијание врз начинот како личната содржина се конзумира и менаџири, сепак техничката основа како облак процесирањето треба да се поддржи за идните мобилни уреди е се уште слабо дефинирана.“ објаснуваат од Symbian.

„Општата цел на Symbeose проектот е да охрабри соработка низ индустријата: работејќи на отворен начин што ќе им дозволи на пошироката Symbian заедница да покаже специјален интерес во работата на конзорциумoт, да ги следи прогресот и да придонесе до работата.“

(via GigaOM)

Добивај известувања
Извести ме за
guest
7 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Гоце
Гоце
11 years ago

Кога ќе биде превземен од Нокиа, старата S60 платформа ќе се замени со Qt, која што е една од најмоќните GUI платформи во моментов, така да ќе биде интересно….

Filip Anakievski
Filip Anakievski
12 years ago

Symbian во март 2011 ќе преземе Нокиа.Инаку добар е овој потег да се надеваме деќа ќе има успех.

Maks
Maks
12 years ago

sekoj si ima svoe svakanje! jas garantiram oti symbian ke se podobre so tekot na vremeto. apple uste ne se slusnale za 3g video povik neznam zaso tolku go falat samo koa u makedonija polovina od funkciite ne mu rabotat. telefonite na android i oni se zalni u pogled na multimedija i izdrzlivost na baterija itn. dodeka od druga strana nokia n8 e eden od najjakite telefoni na sveto.

zIWe
zIWe
12 years ago

24 организации од 8 ЕУ земји добиваат од ЕУ 22 милиони евра??? Ова е или перење на пари или е перење на пари, друго нешто нема :D . Абе секоја од тие 24 организации да зине само во домашната земја одма може да добие некое милионче. Башка и тоа не 22, 222 милиони нека добијат помош уште ќе се светлосни години зад Android и iOS.

symbianfan
symbianfan
12 years ago

This is for embedded devices by the way, not phones.

@pipelinmkd
12 years ago

И после 2012 била крива.

Ванчо Орданоски

Патетично…