Storytelling Skopje раскажува интересни приказни за едно историско Скопје

во ИТ.МК

Дали знаете дека „Патот на памукот и камили поминувале низ Скопје?“, или дека поминала и „Африканската коњаница под команда на францускиот генерал Жуно Гамбета?“. Можеби дека „До 1935 во Вардар имало речен остров, ада на која се одржувале спортски и забавни настани?“.

Овие и куп други интересни илустрации се споделени на StorytellingSkopje, кул вебсајт посветена на неверојатни приказни, инспирирани од вистински настани. Сите приказни се придружена со одлични илустрации, а страницата не е информативна единствено за туристите, туку и за поголем дел на жителите на Скопје. Сајтот е само дел од приказната, вториот дел е пред се наменет за туристи и овозможува печатење на поштенски разгледници кои туристите може да ги земат со себе.

3-karpos-kameni-pikolomini

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Перо
Перо
5 years ago

Супер идеја и реализација само треба да си го поправат англискиот

види ги сите огласи на kariera.it.mk