Софтверска надградба ја наруши работата на полициските монитори во Холандија

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Пропуст во софтверската надградба ja наруши работата на полициските алки за следење. Алките кои се користат за следење на лицата кои се во домашен притвор или ослободени со кауција по надградбата прекинаа да испраќаат сигнали.

Со софтверската надградба се прекина комуникација помеѓу алките и системот. Стотици лица кои на овој начин се следат во Холандија наеднаш беа на слобода.

„Како резултат на софтверска надградба, дојде до прекин во податочниот сообраќај помеѓу електронските алки за следење. Системот сега повторно е функционален и може да ги следиме сите кои носат алки. Напорно работиме за да го вратиме системот да биде 100% стабилен“, велат холандските власти.

Надградбата на софтверот е направена утрото на 9 мај, а како последица на ова министерството за правда изгуби можност да ја следи локацијата на непознат број на овие алки. Во август 2018 година бројот на вакви алки кои се следеле секојдневно бил 700, а како последица на прекин во мобилната мрежа тогаш бил изгубен сигнал од 450 алки, вели ZDNet.

За да не ги загуби лицата кои се во домашен притвор и лицата ослободени со кауција полицијата како мерка на претпазливост ги приведе сите.

Од 10 мај системот е повторно оперативен и работите полека се враќаат во контрола.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments