Следниот iPhone најверојатно ќе доаѓа од Индија

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Новите ексклузивни модели на iPhone најверојатно ќе бидат склопувани во Индија. Ова би можело да се случи најрано од 2019 година. Ова веројатно ќе биде и првиот уред кој ќе излезе од погонот на Foxconn во Индија.

Дел од телефоните ќе продолжат да се произведуваат каде што се произведуваат и денес. Сепак склопувањето на најскапите модели на iPhone се сели во Индија, пренесе Reuters. Foxconn има фабрика во Sriperumbudur и токму тука ќе биде пренесено склопувањето, пренесува неименуваниот извор.

Во фабриките на Foxconn во Индија веќе се произведуваат телефоните на Xiaomi.

Одлуката за преселување на производството на телефоните во Индија можеби е поврзана со трговската војна помеѓу САД и Кина. Преселувањето на најскапите телефони во „независна“ страна би можело значително и да ги намали трошоците на Apple.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

види ги сите огласи на kariera.it.mk