Скопските власти ќе се возат со електрични скутери

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Градот Скопје набави пет електрични скутери кои ќе се користата за потребите на градската администрација. Скутерите возат со максимална брзина од 45 км/ч и може да помине 50 км со едно полнење, за кое се потребни околу 5 часа. Цената на скутерите е околу 2.500 евра, односно потрошени се вкупно 782.458 денари за сите пет.

Според властите, електричните скутери трошат 10 денари на поминати 100 километри, и оваа штедливост би требало да биде доволна мотивација на сите граѓани, иинституции и власти да се заинтересираат за електромобилност. Секако, со електричните мотори се намалува и загадувањето бидејќи не испуштаат лоши гасови од согорување на гориво, и се полесни за оддржување. Скутерите ќе ги користат службите на Град Скопје – инспекторите, комуналните редари и други.

Неодамна Град Скопје постави и прв полнач за електрични возила во гаражата „Македонска фаланга“ со моќ од 22 киловати.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] По Градот Скопје и општината Чаир ќе го збогати возниот парк со електрични автомобили. За оваа намена општината ќе набави пет електрични автомобили и ќе инсталира електричен полнач пред зградата на општината. Автомобилите ќе се користат за потребните на општината, слично како и градот Скопје. […]