Сите Facebook новитети oд f8

Некои измени, како Open Graph, се доста драстични за Facebook и, според основачот Зукербер, придонесуваат „интернетот да стане друштвен по default.“

Подолу ќе најдете дел од нив како и кратко објаснување за промените, а најдолу е видео од Марк Зукерберг кој објаснува што значат овие промени.

  • Се претстави Open Graph протоколот објаснет од Марк Зукерберг како „платформа која ќе овозможи на сајтовите да споделуваат информации за интересите на корисникот“.
  • Се изгаси Facebook Connect, а се претстави “Like” копче за директна интегрирација на друштвената мрежа со разните елементи на сајтовите. Пример ќе има “Like” копче кое ќе се појавува на секоја вест што ја читате. Доколку сте логирани на друштвената мрежа така ќе ги споделувате информациите со пријателите. Според Facebook во првите 24 часа ќе има 1 милијарда “Like” копчиња ширум мрежата.
  • Сe претстави Graph API – „драстично полесен начин“ за и девелоперите да работат со Facebook платформатa. Се претставија социјалните плагини.
  • Facebook го прифати ОАuth 2.0 стандардот за корисничка автентикација на сите овие елементи.
  • Се претставија Community Pages
  • Се претставија виртуелните пари – Facebook Credits
  • Веб сајтовите ќе можат да инсталираат бар најдолу на страната за да можат посетителите да си дискутираат со своите пријатели без да го напуштат сајтот.
  • Facebook ja промовираше Docs апликацијата базирана на Microsoft Office
  • Нема веќе Facebook Lite
>

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
adult videos
12 years ago

I do not mind sitting within my pc and doing nothing but being surprised about how excellent and wonderful this web site of yours is actually. There has no other website that keeps me glued for a time other than yours. Please keep it up!

trackback

[…] некој ден на својата конференција за девелопери F8, Facebook претстави повеќе новитети кои значително ги менуваат правилата […]

@velkov
13 years ago

Ne bi rekol deka e ceremonijalna figura :) poveke e figura koja gi zbira parite nesto kako blagajnik :D, baska da ne zaboraveme deka prvicnata verzija ili barem del od prvicnata verzija e napisnata od nego

alektasev
alektasev
13 years ago

Ме интересира колку Марк Зукерберг е архитект на овие револуционерни визии и технички решенија, како што беше Бил Гејтс во Микрософт,… или повеќе е церемонијална фигура?