Се водат преговори за Google Music

во Веб

Продавницата ќе има и друштвени опции за споделување на музиката и плејлистите. Ќе има и посебен музички плеер и Google ќе направи мобилни апликации. Ова е првичниот план кој Google го доставил до директорите на поголеми издавачки куќи. Google бара лиценца за три години за секоја територија каде ќе го стартува сервисот.

Се уште не се знае дали „шкафчето“, како што Billboard го нарекува местото за складување музика, ќе има лимитиран капацитет. Најверојатно сервисот ќе го скенира корисничкиот хард диск и секоја препознаена песна ќе биде додадена на листата на корисникот. Според изворите на Billboard, за да функционира сервисот ќе мора да ги занемари пиратски симнатите песни, но исто така музичката индустрија ќе го притисне Google да воведе построги мерки против пиратеријата, поставувајќи услови како на пример тргање на торент сајтовите од резултатите од пребарувањето или блокирање на мобилни апликации кои користат P2P пристап.

Исто не е познато дали музичката индустријата ќе дозволи Google да ја стрима музиката во тие три години од лиценцата. Најверојатно Google ќе го дели приходот 50-50 со индустријата, а издавачите ќе добијат 10%.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
azhder
azhder
11 years ago

Не знам што има за #like и Gooooo: „издавачите ќе добијат 10%.“ од 50% посто што ќе останат на „индустријата“ . Google стана Apple wannabe

Stole Peshov
11 years ago

Goo google gooo

Jovan Nashkov
Jovan Nashkov
11 years ago

Копија на Ubuntu One

види ги сите огласи на kariera.it.mk