Samunsg има откачен патент со кој Android телефон ќе се претвара во Windows лаптоп

Samsung не се откажува од хибридните таблет/лаптоп компјутери, што се открива во новиот патент за Windows лаптоп во комбинација со Android телефон.

Уреди со два оперативни системи не се новитет, па има повеќе Android таблет компјутери кои се хибрид со Windows лаптоп; дури и можноста за телефон кој би „напојувал“ таблет компјутер не е новитет. Сепак комбинацијата на телефон и лаптоп е поголем проблем, уште повеќе доколку телефонот се користи како единствен уред за процесирање.

Патентот покажува дека телефон или помал таблет компјутер ќе се користи заедно со оснва на која ќе биде сместен екранот, тастатура и можеби тачпад, иако можноста на телефон со екран на допир е веројатно подобро решение. Дополнително телефонот ќе може да се користи и како помошен екран, а Samsung смета дека телефонот ќе може да продолжи да да работи под Android, додека истовремено ќе го вклучи Windows-от на лаптопот. Искуството кое корисниците ќе го имаат со процесор за паметен телефон кој ќе оперира со два оперативни системи, барем во монетов изгледа страшно.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk