Samsung претстави патент за телефони кои се преклопуваат

Image courtesy of Samsung / Patent

Новиот патент на Samsung претставува нов модел на телефон кој се преклопува. За разлика од досегашните вакви уреди новиот патент на Samsung претставува телефон кој доаѓа со екран на целата површина.

Ова значи дека форматот на екранот може да биде многу подолг и потенок. Компанијата поодамна најави дека ќе започне да користи OLED екрани кои може да се превиткаат. Првите уреди би можеле да се појават веќе следната година. Неколку производители веќе претставија концепт на паметни бразлетни кои може да се користат и како телефон. Патентот за телефони доаѓа со дополнителен дисплеј кој се активира кога телефонот ќе биде преклопен.

Samsung претстави дел од можностите на OLED екраните, но ова е прв патент кој ги покажува можните примени во уред. Претходно Samsung претстави хибрид на телефон / таблет.

foldable3

Image: Samsung / Patent

foldable1

Image: Samsung

 

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments