Samsung претстави 8GB LPDDR5 DRAM чип

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Image courtesy of Samsung

Samsung го претстави првиот 10nm 8GB LPDDR5 DRAM чип. Чипот е поштедлив од досегашните и е развиен за вештачка интелигенција и 5G мрежите.

Чипот е 1,5 пати побрз од LPDDR4X со брзина на трансфер на податоци до 51 GB/s. Според зборовите на Samsung ова е големината од 14 full-HD филмови.

Оваа серија на RAM меморија ќе доаѓа со две брзини на трансфер на податоци. Првата 6,400Mb/s и работен напон од 1,1 V, а втората 5,500 Mbps и работен напон од 1,05V. Меморијата ќе троши помалку енергија од  LPDDR4.

Дополнително, благодарение на „deep-sleep“ технологија, енергијата кога меморијата не е оптоварена уште помалку се троши. Дали ова ќе се одрази врз брзината на прeфрлање од еден во друг мод на работа засега е непознато.

LPDDR5 доаѓа со еден 32-битен канал и 16 банки на овој канал, пренесе Anandtech.

Samsung заедно со другите производители го заврши тестирањето на протитипот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk