Samsung Odyssey е најновиот VR уред за Windows

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Image courtesy of Samsung

Samsung е најновата компанија која му се приклучува на Microsoft со изработка на сет за проширена реалност. Microsoft за својата верзија на проширената преалност користи термин „mixed“. Ова треба да покаже дека уредот е подготвен и за проширена и за виртуелна реалност. Добра вест е што Windows Mixed Reality уредите имаат поддршка и за SteamVR платформата.

Microsoft досега презентираше и сопствен HoloLens прототип. Сепак, цената на уредите е околу 3000 долари. Поради ова компанијата преку партнерства со повеќе компании презентираше различни нови уреди. Досега уреди презентираа HP, Lenovo, Acer и Dell, а Samsung е најновата компанија која се приклучува на иницијативата.

Уредот се чини дека е малку подобар од конкурентите кои беа презентирани досега. За почеток, доаѓа со два дисплеи со резолуција 1.400х1.600. Конкуренцијата доаѓа со екрани 1.400 х 1.400. Ова овозможува Odyssey да има видокруг од 110 степени, наспроти 95 степени на конкурентите.

Samsung Odyssey ќе биде достапен заедно со пар контролери од 6 ноември за 500 долари. Уредот е веќе достапен во претпродажба.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments