Safari падна за 5 секунди на Pwn2own

Оваа година како додатна задача за хакерите, покрај тоа што мораат да го бутнат прелистувачот, треба и да ги заобиколат сите „песочни кутии“ (sandboxes) кои им се подметнати.

Safari 5.0.3 го бутна француската сигурносна компанија VUPEN за 5 секунди, со нивната специјално дизајнирана злонамерна интернет страница. Иако Safari падна многу брзо, од VUPEN подоцна изјавија дека ова било многу тешко да се направи, поради многу малата документираност на 64-битниот Safari. Исто така, од VUPEN велат дека биле потребни 2 недели и тројца експерти за да го креираат кодот.

Следниот да кој падна е очекуваниот Internet Explorer 8. Сигурносниот истражувач Стивен Февер, рече дека му требале 5-6 недели за да го комплетира успешниот напад.

Третиот прелистувач кој беше денеска на репертоар e Chrome, но за жал, не се појави експертот кој требаше да го нападне. Google пред почетокот на натпреварот понудија додатни средства за оној кој успешно ќе го бутне Chrome, но сигурностите експерти мора да се соочат со построги правила.

Во моментов напаѓани се Firefox, iPhone, Blackberry OS, Android, и Windows Phone 7, а наскоро ќе знаеме и резултатите. Целосните информации ќе бидат достапни по завршувањето на натпреварот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
NERD.
NERD.
13 years ago

@tamrara ќе се караме.. не е бутнат.. :)

nenad
nenad
13 years ago

chrome nadobar i najednostaven e !

Bup
Bup
13 years ago

ili nikoj ne cul za Opera :D

Ttt
Ttt
13 years ago

Ili retko go koristat