Руската армија изработи оружје против беспилотни летала

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Армијата на Русија доби ново оружје. Напаѓачите повеќе нема да можат да користат дронови за напад на цели на боиштата. Новото дефанзивно оружје на русите ќе им овозможи да го спречат управувањето на дронови со сателит, вели Motherboard.

Станува збор за единица која е дел од армијата со единствена задача за онеспособување на непријателиските дронови. Единицата преку телекомуникацииски пречки ќе ја прекине комуникацијата на операторите и леталата. Специјалното оружје е огромна мобилна радио-антена поставена на камион.

Image courtesy of Министерство обороны Российской Федерации http://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12148695@egNews

Речиси сите членови на новата единица се специјалисти. Сите војници имаат техничко предзнаење во полето на електрониката. Првата единица ќе биде сместена во регионот на Курск.

Досега како дел од руската противвоздушна одбрана се оформени околу 20 вакви единици за борба со беспилотни летала. Поддршка на специјализираните единици се и традиционални единици за борба со беспилотни летала.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments