Родителите преку SMS ќе ги проверуваат оценките на децата

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Податоците од електронскиот дневник еднаш неделно ќе им бидат доставувани на родителите преку SMS пораки. Извештајот од проектот „Информиран родител“ ќе ги содржи промените во дневникот, како и информации за оценките, активностите и поведенијата на децата, најави министерот за образование и наука Спиро Ристовски. Бесплатните пораки ќе бидат испраќани од наставниците, кои ќе имаат одговорност неделно да ги внесуваат промените во дневникот. Сите три македонски оператори ќе бидат вклучени во доставување на пораките.

Пораките ќе бидат активирани по желбата на родителите кои треба да остават податоци кај класните раководители, кои подоцна ќе бидат додадени во електронскиот дневник. Во моментот во е-Дневникот се евидентирани 337.361 родители и старатели од кои 175.917, или 52 отсто, оставиле телефонски број или имејл адреса за контакт.

[youtube]PcSe62nnGzE[/youtube]

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments