Rimac Automobili започна со тестови на автономни возила

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Хрватскиот производител на луксузни електрични возила, Rimac Automobili започнува со тестови на автономи возила.

Нашиот тим за автономно возење ја лансираше своја флота на тест возила за да го забрза развојот на системот за автономно возење и заштитниот знак на C-Two, инструкторот за возење. Флотата ќе се состои од повеќе типови на возила за различни тестови и сценарија. Автомобилите со подобри перформанси започнуваат со тестови следната година“, пишува во објавата на Rimac Automobili.

Првото тест возило доаѓа со 8 камери, 6 радари и 12 ултрасонични сензори. Со возилото управува вештачка интелигенција, а сите пресметки се прават во возилото. Секој час возилото ќе собира по 6 TB податоци. Овие податоци понатаму ќе се користат за тренирање на вештачката интелигенција.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments