Револуционерни, секси и влијателни… Ова се Блогираме и Twitter наградите за 2014

(Фотографии од настанот ќе најдете тука)

Интересно е колку се контрастни двата важни ИТ настани што се случија овие три дена. Првиот, Сајт на годината 2014, се одржа во МОБ каде беа присутни формално облечени луѓе, за кои наградите се комерцијална можност, а Интернетот е бизнис. Другиот, Блогираме и Twitter наградите се одржа во бар преполн со млади, шарени, гласни и расположени луѓе кои го чувствуваат Интернетот како свој.

Не е воопшто чудно што вторите награди се позабавни. Блогерите и твитерџии го разбираат Интернетот како поле за некултурна и саркастична комуникација, но, тие успеаја и да креираат една огромна заедница чие влијание се чувствува офлајн, и е огромно онлајн. Тие се оние твитерџии кои медиумите сакаат да ги цитираат, кои ги читаме во колумни, кои дури и разоткрија убиство; тие се блогерите чие мислење привлекува куп посети, и кои ги гледаме на телевизија каде објаснуваат за клучни интернет теми, тие се корисниците кои ги поставуваат онлајн трендовите. Ова се корисници кои се доволно храбри и амбициозни да мислат дека преку Twitter и блоговите можат да го променат светот. Затоа можеби и Блогираме и Twitter наградите се важни, бидејќи тие ги истакнуваат најдобрите, изгласани од заедницата. А тоа се:

Блогираме награди

Тwitter награди

Честитки до победниците!

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] добитници ѕирнете ги тука, а ние од сè срце ви благодариме на сите за поддршката! […]

DNA
DNA
9 years ago

Секоја година истите та истите

Раскринк
Раскринк
9 years ago

Тажно е да се види како текст кој толку нападно се труди да биде од страна на 'револуционерните', всушност се занимава со тоа како биле облечени луѓето.