Python со Костадин Ристовски: Анализа на меѓународните фудбалски натпревари

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

Фудбалот е најпопуларниот спорт, па истиот доаѓа со голем број на податоци кои може да бидат предмет на анализа. Видеото покрива анализа на меѓународните фудбалски натпревари од нивниот почеток, користејќи Python.

Видеото дава одговор на неколку интересни прашања:

  • Како меѓународните натпревари се развиваат низ годините?
  • Дали има предност доколку одредена земја игра дома, пред своите навивачи?
  • Која е причината за овие меѓународните натпревари?
  • Која држава има дадено најмногу голови на 1 натпревар?
  • Колку држави имаат одиграно фудбалски натпревари
  • Која држава има најмногу победи?
  • Која држава има најмногу дадени погодоци?
  • Која држава има најмногу примени погодоци?

Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски, тој е автор и на туторијалите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments