Прв телевизиски пренос на е-спорт лига во Македонија

За прв пат е-спорт натпревар од Македонија беше пренесуван на телевизиски канали. Љубителите на е-спортот можеа натпреварите од полуфиналната и финалната фаза на Националната еспорт лига да ги изгледаат на Twitch, но и спортскиот канал Sport Klub 3. Во овие финални натпревари учествуваа: Evolution Online, ME6, Vincit Omnia, Blade’s Edge, Entity Ochrid и Level MK.

Победник на првата Национална еспорт лига во League of Legends е тимот Evolution Online. Со ова тимот се избори за квалификации за Балканската еспорт лига. Ако успешно ги помине квалификациите Evolution Online ќе не претставува на балканско и доколку постигне успех и во оваа фаза од натпреварувањето, продолжува понатаму во регионалната фаза.

Во моментов се одржуваат Националните лиги во Counter Strike: Global Offensive и Dota 2. Завршницата на овие лиги ќе биде лан или офлајн, односно играчите ќе играат на претходно утврдена локација. Победничкиот тим на CS:GO, доколку се обезбеди пласман на светското Еспорт првенство на ИЕСФ, ќе ја претставува Македонија во Јужна Кореја.

Иако ова е првпат да биде пренесувана македонска еспорт лига, сепак не е прв првпат македонски тим да биде пренесуван на традиционален телевизиски канал. Претходно на Sport Klub 3 беа пренесувани натпреварите на Evolution Online.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk