Прв комерцијален проект на Project Loon

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Image courtesy of Google

Google се договори со Кенија и за прв пат некоја држава ќe започне да користи интернет од балони. Секако станува збор за Project Loon, балоните на Google кои се користат како интернет антени.

Компанијата се договори со Кенија Телеком и од 2019 би требало да започнат со поврзување на корисниците со интернет преку балон. Project Loon е еден од проектите на Google X кој ја доживеа својата реализација.

Засега е непознато колку ќе заработи Google од првата поставување, но секако и самата прва реализација е импресивен потфат. Претходно Google ги тестираше балоните во Перу и во Порторико. Овие држави тогаш беа погодени од природни катастрофи и имаше потреба од поврзување.

Балоните ќе летаат на висина од 20 километри и секој од нив може да покрие површина од 5 000 km2. Сигналот до балоните ќе доаѓа од земјата секако, а потоа балонот ќе го реемитува на поголема површина.

Со оглед на тоа дека најголемиот дел од Кенија е рурален, сосем одговора на идеите на Google кога започна да го развива проектот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Specialist

види ги сите огласи на kariera.it.mk