Проширената реалност ќе го доближи спортот до фановите

Google Glass ќе им овозможи на љубителите на спортот не само да замислуваат како би изгледало доколку се помеѓу своите миленици на теренот, туку и навистина да ја доживеат брзината на Усеин Болт, дриблингот на Меси или атмосферата на Енфилд. Комбинација на Google Glass и Oculus Rift ќе биде вистинско задоволство за љубителите на спортот насекаде. Сепак проширената реалност може да им помогне и на спортистите, но и на многу останати професии, вели Крис Клув, поранешен NFL играч на Seattle Seahawks и Minnesota Vikings, во своjot TED говор.

[youtube]AgMOJC5R4F8[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments