Производителот на дизел камиони, Cummins, прв до електричните камиони

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Image courtesy of Cummins

Додека Tesla се подготвува да претстави електричен камион, компанијата Cummins која 100 години произведува камиони, веќе го претстави првото вакво возило.

Камионот е потполно електричен, а на место на горивото доаѓа 140KWh батерија. Дури и со оваа батерија камионот има релативно ограничено движење од 160 km со едно полнење. За полнење на батериите е потребен 1 час, а во Cummins се надеваат дека до 2020 година ќе го намалат ова време на 20 минути.

Во најдобар случај со дополнителни батерии камионот поминува околу 500 km помеѓу полнењата. Камионот може да се користи за достава во градови, но поголемите растојанија се за во иднина.

Сепак AEOS е концепт возило кое треба да покаже дека технологијата која е достапна може да се искористи. Производителот нема да произведува електрични камиони, но ќе ги понуди батериите и моторот на сопствениците на флоти за превоз.

До крајот на септември својот електричен камион ќе го претстави и Tesla. Концепт камиони досега претставија Daimler, Protera и шведскиот стартап Einride.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk