Приказната за Stardew Valley супер популарна видеоигра креирана од еден девелопер

Avatar img-thumbnail img-circle

во гејминг

Приказната за Ерик Барони и развојот на Stardew Valley можеби сте ја слушнале и порано. Мулти-талентиран програмер во потрага по работа решава да започне да креира видеоигра. Најголем дел од овие приказни немаат среќен крај, но ова не е случај со Stardew Valley. Видеоиграта е еден од најпозитивните и најверојатните примери дека понекогаш напорната работа и упорност носат огромен успех, дури и во индустрија во која ова изгледа неверојатно.

Г. Барони одлучил да комбинира повеќе од своите хобија и да направи видеоигра. Истовремено обидувајќи се и да го подобри своето кодирање за да си ги зголеми шансите за да најде работа. Идејата му била да креира копија на неговата омилена игра Harvest Moon. Се надевал дека ќе ја заврши за неколку месеци; ќе им се допадне на фановите на Harvest Moon и ќе си додаде дополнително искуство на своето портфолио…

За остатокот од приказната погледнете го видеото.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments