Поголема контрола врз самопокренувачки програми со Autorun Organizer 4

Со секое вклучување на компјутерот, одредени програми си земаат за право автоматски да се вклучуваат. За одредени програми, тоа е сосема во ред и никако не би сакале рачно да го вклучувате, на пример, Steam. но, некои други програми воопшто не ви се корисни со нивното автоматско покренување, трошење ресурси, и успорување на севкупната работа.

Увид и можна деактивација на самопокренувачките програми можете да добиете без да инсталирате каков било програм. Едноставно кликнете на start и во полето напишете msconfig. Од ново-отворениот програм изберете го јазичето Services, штиклирајте Hide all Microsoft services и ќе добиете листа од програми од трети лица, кои се покренуваат со оперативниот систем. За да исклучите некое покренување, едноставно дештиклирајте го и изберете ОК.

Одредени програми, меѓутоа, ви даваат значително поголема контрола врз ова, програми како Autorun Organizer. Со овој програм можете само привремено да деактивирате одредени работи, да ги отстраните, или да наместите автоматски да се покренат по 30 секунди. Згора на ова, програмот ќе ве извести доколку детектира малициозни кодови затоа што претходно ги скенира на VirusTotal.

Најновата, четврта верзија, конечно се префрлува на 64-бит-ната архитектура, со што, севкупното искуство е осетливо забрзано. Она на што мора да внимавате е при самата инсталација на алатката и да не изберете инсталирање на пропратен, обично непотребен софтвер.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments