Подкаст: Skills that pay the bills – Креативни социјални бизниси со Ирина Јаневска, Климентина Илијевски, Тунан и Дарко Јовчевски

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Skills that pay the bills е подкаст на Радио МОФ. Подкастот, разработува теми како претприемништво, младински вештини, самовработување, иновативност, маркетинг, состојба со родовиот јаз во приватниот сектор и слично. IT.mk не учествува во креирањето на содржината, но веруваме дека овие теми се важни и треба да ги споделиме со читателите.


Темата на првата епизода од новата сезона на подкастот се креативните социјални бизниси и како бизнисот може да им помогне на граѓаните. Гости во епизодата се: Ирина Јаневска, основач на ARNO; Климентина Илијевски, извршен директор на Паблик / Public и главен уредник на Лице в лице; Тунан, продавач на списанието „Лице в лице“; и Дарко Јовчевски од Вело Кафе.

„Зошто луѓето да купат нешто од социјално претпријатие, а не од обична продавница? Дали ресторанот на сопственикот треба да му донесе базен, куќа на Водно, или наместо тоа може да вработи глувонеми лица? Како социјалното претприемништво да биде одржливо, без зависност од донатори?“ – токму ова се прашањата во првата епизода.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk