Подготвени ли сте за уште еден Codefest?

во ИТ.МК

Викендов во Охрид ќе се одржи Codefest девелопериски маратон. Настанот започнува веќе во петок со регистрација, отворање и говори. Освен можноста нешто да се научи и да се освојат награди на натпреварот, учесниците можат секако да се дружат и да ги разгледаат убавините на Охрид. Сепак пред почетокот на маратонот се одржува Codeference конференцијата.

Еве кои говорници го отвораат маратонот, и насловите на нивните говори:

 • Жарко Димитријоски – Здраво, мене ли ме барате?
 • Албан Османи – Можностите се насекаде
 • Оливер Пуг – Основи на е-трговија
 • Нина Николиќ – Претприемништвото е состојба на умот
 • Самуел Кенеди – Зошто креирањето на софтвер е важно
 • Кристијан Ац – Подготовки за неочекувана слава
 • Весна Ивановска – Што му недостасува на вашиот талент
 • Мери Џо – To App or not to Ap
 • Макс Гурвиц – Креирање на глобално релевантни стартапи од Југоисточна Европа
 • Џилијан Мусиг и Ен Ф. Кенеди – CEO тренер
 • Саманта Вулвен – Стартап, пронаоѓање на сопствената вистинска вредност
 • Марис При – Разбирање наумот на иноваторот

Повеќе за говорниците тука.

Што се однесува до маратонот за кодирање тој е поделен во неколку категории:

 • Codefest Marathon Junior – за учесници помлади од 16 години
 • Codefest Marathon Student – за средношколци постари од 17 години и студенти
 • Codefest Marathon Pro – за професиналци, фриленсери, вработени во технилки компании и слично

Досега на маратонот поминале над 700 учесници, завршени се 165 проекти, поминале 52 различни партнери, а учесниците на натпреварот доаѓаат од 20 држави.

За повеќе податоци посетете ја страницатa на Codefest.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments