По Twitter, Amazon и Google Maps, сега и Slack го напушта Apple Watch

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Мобилни

Паметниот часовник на Apple можеби има проблем. Повеќе високо профилни апликации прекинуваат со поддршка за часовникот. Најпрво својата поддршка ја прекинаа Twitter, Amazon и Google Maps, а сега и сервисот за колаборација Slack ја повлече апликацијата.

Причината за повлекувањето се чини е недостатокот на функционалност на апликациите. Twitter вели дека најдобриот и најкорисниот дел од апликацијата се нотификациите, но откако Apple ги интегрира во оперативниот систем, се чини дека нема потреба од специјална апликација.

Истото важи и за Slack. Сепак корисникот нема да може види коментари во кој е спомнат претходно. Еден од главните проблеми е немањето потреба од вакви сервисни апликаци, пренесе Engadget.

Со исклучок на ова, Apple има и повеќе од доволно причини за радост. Се чини дека се пред историски највисока заработка во тримесечје. Recode проценува дека компаниајта би можела да заработи и 90 милијарди долари, што ќе ги надмине и најоптимистичките проекции.

Сепак, некако се чини дека во светот на инвеститорите ништо не е потполно добро. Така експертите стравуваат дека волку голема заработка „собрала“ премногу пари од џебовите на корисниците, па следното тримесечје ќе биде полошо.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments