По шест години пораст на продажбата на PC

Не е никакво изненадување дека продажбата на компјутери е значително намалена последниве години. Сепак по 6 години пад, за прв пат по 2012 година е забележан пораст на продажбата на десктоп компјутери.

Веста доаѓа од две компании кои работат истражување на пазарите, Gartner и IDC. Според IDC продажбата на компјутери во тримесечјето е порасната за 2,7%, а според Gartner 1,4%. Разликата во бројките е поради броењето на различни уреди.

Така Gartner на пример ги брои десктоп, лаптоп, ноутбук, хибридните уреди како Surface, но не и Chromebook или iPad. IDC не ги брои таблет компјутерите, серверите и хибридните уреди.

Порастот е најзабележителен кај бизнис класата на компјутери. Ова важи главно за лаптоп и ноутбук компјутерите, но и некои од десктоп верзиите забележаа зголемена продажба.

Ова секако е одлична вест за производителите на хардвер, пред се компјутери кои по долго време пад конечно забележаа пораст.

Шест годишниот пад главно е предизвикан од паметните телефони, гејминг конзолите и таблет компјутери. Најголемиот број на корисници кои немаа потреба од компјутер, конечно имаа уреди на кои можеа да сурфаат на интернет или да си ги завршат основните потреби.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments