По 9 години немирите во САД ги разбудија Anonymous

Хактивистите Anonymous најавија повторно активирање. Причина за враќањето е полициската бруталност и убиството на Џорџ Флојд. Г. Флојд беше убиен од полицаецот Дерек Шовин, кој сега е уапсен и обвинет за убиство од небрежност.

По убиството на Џорџ Флојд групата која до пред неколку години беше почеста во вестите, повторно започна со напади. Anonymous се познати по нивните напади на Сциентолошката црква, ИСИС, вклученост во Арапската пролет. Симбол на групата е маската на Гај Фокс од V for Vendetta.

Прва жртва на омилената алатка на Anonymous, DDoS напад, е веб-страницата на полициската станица во Минеаполис. Distributed Denial of Service (DDoS) е прилично несофистициран напад со кој серверите се преплавуваат со податоци се додека не можат да го поднесат ова оптоварување и не престанат да работат.

Во друг напад една помала помошна страница на Обединетите Нации е направена „споменик“ на г. Флојд. Целата содржина е заменета со неговата слика и порака „Почивај во мир“, заедно со логото на хактивистите.

На микро-блогот Twitter може да се пронајдат и вести за тоа дека хактивисти ги преземаат фреквенциите на полицијата и пуштаат музика на каналите за да ја спречат комуникацијата.

Со оглед на тоа дека станува збор за децентрализирана група, не е едноставно да се одговори на прашањето дали навистина групата во целост е зад овие напади. Хактивистите претходно и објавија војна на тајната расистичката организација Кју Клукс Клан, но и на организацијата #BlackLivesMatter.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Нападите на државните страници, вклучувајќи ги тука и полициските станици се пораснати за 1,8 пати, а нападите врз воените веб-страници се пораснати за 3,8 пати. Дел од овие напади можеби се показател за активирањето на хактивистите Anonymous кои минатата недела се појавија пов…. […]