Технологијата сѐ повеќе им ја олеснува работата на лекарите. Не само со вештачката интелигенција која го олеснува дијагностицирањето, туку и преку симулациите. Симулациите ќе овозможат тренинг и за најретките и најтешките болести. Питер Ваинсток од Бостонската детска болница, во својот TED говор зборува за тоа како 3д-принтерите хардверот и софтверот ја менуваат нивната работа. Технологијата сега овозможува тренирање на секој лекар посебно, но и на тимовите кои треба да ја направат операцијата.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk